Hintalan László János: Széki játékok, gyerekvilág
Ár:
5.950 Ft
Szerző: | Hintalan László János |
Kiadás éve: | 2024 |
Széki játékok és a gyerekvilág digitális kiegészítő hanganyaggal | |
Kiadó: | Magyar Kultúra Kiadó Kft. |
Katalógusszám: | MKK121 |
ISBN: | 978 615 5746 38 3 |
Elérhetőség: | Raktáron |
Szállítási díj: | 1.142 Ft |
Várható szállítás: | 2024. szeptember 18. |
|
Leírás
© Csorba János, Kálmán Zsuzsa, Hintalan László János
Gyűjtötte, szerkesztette, a jegyzeteket írta és közreadja: Hintalan László János
Lektori szakvélemény
Az olvasó egy hiánypótló kötetet tart a kezében, hiszen a magyar táncházmozgalom bölcsőjének tekintett mezőségi település, Szék játékairól eddig mit sem tudtunk. Most egy több évtizednyi kutató és feldolgozó munka, egy szisztematikus gyűjtés tartalmas anyaga került kiadásra, fogalmazhatunk úgy is, hogy közkincs lett. S nemcsak e falu játékait nem ismertük, hanem nagyon kevés erdélyi játék jutott el hozzánk. Talán a kutatók kevés figyelmet fordítottak a játékok összegyűjtésére, vagy a gyűjtések jelentős része nem került kiadásra, esetleg az erdélyi kiadású játékkötetekhez nehezen tudunk hozzájutni. Az én polcomon is csak két erdélyi gyermekjáték témájú alapmű – Gazda Klára Gyermekvilág Esztelneken és Veress Péter Ilona Mezőcsávási gyermekfolklór című könyve – található. Lázár Katalin adott még közre egy erdélyi és moldvai gyermekjáték-válogatást a Gyertek, gyertek játszani című művének első kötetében.
Hintalan László János a magyar játékkutatás kiemelkedő alakja, hiszen a hévizgyörki gyűjtéséből kiadott Aranyalma című kötet az egyik legteljesebb hozzáférhető monografikus játékgyűjtés. A széki játékokkal több évtizede foglalkozik, gyűjti, rendszerezi, kötetbe szerkeszti és tanítja, továbbadja ezeket. Kutatása a magyar néprajztudomány számára is rendkívül értékes. Játékgyűjtése igényesen szerkesztett, fotókkal, hang- és filmanyaggal színesített. A játékokhoz fűzött, sokéves tapasztalata és gyakorlata alapján megfogalmazott jegyzetei tartalmas gondolatokkal gazdagítják az olvasót, mindemellett több felvetése gondolatébresztő is.
Élvezettel olvastam a kötetet, a játékleírásokat és a hozzájuk fűzött gondolatokat, valamint a gyermekélettel, népélettel foglalkozó részeket. Nagyon tetszik benne, hogy számtalan adat bújik meg a szövegekben a széki fonóról, a népszokásokról, a néphitről, mágikus eljárásokról, vagy a falu hétköznapjairól, a gyermekek által végzett munkáról, tehát ez a könyv nem a széki gyermekjátékokról, hanem a székiek egykori életéről szól. A játékoknak olyan formái, olyan változatai kerültek elő, amelyek rendkívül érdekesek, hálásak lehetünk az elmesélőknek – Kálmán Zsuzsának, valamint Csorba Jánosnak – és a lejegyzőnek, mert nélkülük ezek jelentős része valószínűleg elfelejtődött volna. Biztos vagyok benne, hogy e gyűjteménynek jelentős hatása lesz, sok gyermekhez jutnak majd el a játékok és mondókák, tanítani fogják ezeket a művészeti iskolákban, a széki játékok megjelennek majd a magyar gyermektánccsoportok műsorán, talán még néhány iskolaudvaron is lehet majd hallani a gyermekek szájából e kötet játékdalait. Csak remélni tudom, hogy a széki gyermekek is megtanulják majd nagyszüleik, dédszüleik játékait!
Tudni akarják, mi az a csáklija, a fuzsitus, vagy a sulandré? Olvassák el a könyvet, megtalálják benne! Ne csak olvassák, tanulják, s tanítsák meg a játékokat gyermekeiknek, tanítványaiknak!
Darmos István
néprajzkutató, táncpedagógus
Előszó
Két elmesélő sok vagy kevés?
A kötetben található elmesélések két széki lakostól, Csorba Jánostól és feleségétől, Kálmán Zsuzsannától származnak. Mindketten „elmentek” már közülünk. Ők mondták mikrofonba mindezt, s nem is Széken, hanem Gödöllőn és Budapesten. Szabad-e úgy értékelnünk két személy visszaemlékezését, hogy az itt olvashatók Szék teljes hagyományos játékkincse lenne? Én úgy gondolom, hogy igen. Miért?
Mert Csorba János A Népművészet Mestere kitüntetés díjazottja, s nem véletlenül. Egy polihisztor tudású ember, aki példája annak, hogy a három elemit is alig csak kijárt ember hogyan lehet az élet minden területéhez értő, annak minden tudnivalóját őrző egyéniség? De hogyan lehet Zsuzsi néni is, vele azonos emlékezőképességgel megáldott, méltó párja férjének? Bárcsak akadnának idősek Széken, akik megerősíteni, kiegészíteni tudnák ezt a Kárpát-medencei léptékkel is mérhető gazdag játékkincset! Az bizonyosan elérhető a jövőben, hogy mindazoknak a gyűjtései, akik eddig már foglalkoztak széki játékok lejegyzésével, kerüljenek kiadásra. (Igaz Mária, Both Zsuzsanna és mások anyagai.)
A „játékmag”-típusrend
Néprajztudományunk egy megörökítésre méltó új fejezete
A múlt
Az 1970-es években nyílt alkalmam felgyűjteni a Galga mentén Hévízgyörk közösségének teljes játékkincsét. Ezt a falut Borsai Ilona ajánlotta, aki a Zenetudományi Intézetben a magyar népi játékok gondozója volt akkor. Amikor a gyűjtés befejezése után megpróbáltam a györki játékok összes formáját elhelyezni a ZTI játékdossziéiba, kiderült, hogy ez a feladat megvalósíthatatlan. Miért? Mert a Bartók Béla – Kodály Zoltán által szerkesztett Magyar Népzene Tára sorozat I. kötetébe, a Gyermekjátékok kötetbe Kerényi György olyan térforma-alapozottságú játékrendet alkotott, amely elsősorban a zenei játékformákat tartalmazta, a tárgyi és sportszerű játékokat már nem. A hévízgyörki ellenben mindhármat, sőt a györki azokat is, amelyek semmilyen térforma-kialakítást nem igényelnek.
Döntési helyzet állt elő, tudománytörténeti helyzet! Vagy csak az kerül be a Zenetudományi Intézetbe, ami a Kerényi-rendbe belefér, vagy… Vagy új rendet kell létrehozni. Borsai Ilona bölcs előrelátásának köszönhetjük, hogy erre adott engedélyt. Feladatom így az lett, hogy olyan rendezési elvet találjak, amibe minden játékforma beosztható. Az összetartó pont megtalálása volt a cél. Ez lett a: „játékmag”, egy új szóösszetétel, egy új terminológia. A „játékmag” azt az okot jelenti, amiért a játékokat egyáltalán eljátsszák. Ez minden játéknál létezik. Ennek a szónak a megtalálása után ez a „mag” már magától alakította ki a 4 fő játékcsoportba rendezést: Mozgásos játékok, Párválasztó játékok, Szellemi játékok, Eszközös játékok, s függelékbe kerülhettek a Mondókák és a Kiszámolók. A hévízgyörki játékkönyvet már ebben az új rendben jelentettem meg. (Gyermekjátékok. Hévízgyörk, Pest megye. Szentendre, 1980.)
A jelen
Lázár Katalint a Bartók Táncegyüttesben ismertem meg. Segédkezett már a györki játékfilm készítésénél, melyet Martin György vett fel a ZTI Táncarchívuma számára. Lázár Katalin később segített a ZTI-ben a játékok szétosztásánál is, majd ő lett Borsai Ilona utóda a Zenetudományi Intézetben. Nem kis feladat várt rá. Mintegy 22.000 játékleírást kellett elhelyeznie a „játékmag” rendbe, amit el is végzett igen kitartó munkával. Ezt követően digitalizálni a leírásokat, egy számítógépes rendet létrehozni, abba bedolgozni az összes adatot, összegzésként pedig megjelentetni mindezt az új Magyar Néprajz kiadványsorozatban. Alapnak a „játékmag”-rend és 4 fő csoportosítás megmaradt, kisebb módosításokkal. A megjelentetett rendnek, a népzenetudományban már használt népdaltípusok terminológiához igazodva „A játékok típusrendje” elnevezést adta. Igen komoly érték jött létre dr. Lázár Katalin munkájával, mely sok véletlen egybeesésével született meg. Ha ez nincs, akkor a játékmag-szemlélet megmarad egy helyi játékkiadvány eseti próbálkozásának. Az új rend pontos és teljes neve: Hintalan László János–dr. Lázár Katalin: A magyar népi játékok „játékmag”-típusrendje.
A gondolatok ezt követően is tovább dolgoztak a mélyben. Csodálatos érzés a mindenkori tudomány területén is az új dolgok születésének megtapasztalása. Minden kutató ismeri az alábbi kifejezéseket: ötlet, eszébe jutott, fején találta a szöget, mi a lényeg?, végül a hit területén a „megvilágosodás” ritka élményét. Mindegyik lényege, hogy kapja az ember. Jómagam 1980-ban, a 4 fő fejezet kialakításánál még nem vettem észre különösebb összefüggést e 4 rész között, bármely sorrendben követhették volna egymást. De nem így ma, 2023-ban. A mostani Széki játékok rendezésénél ismét adatott egy „hopp”-élmény. Az Ember, a játszó ember is testiségből, lelkiségből és szellemiségből áll. Így egy, összefügg a három. Ha e mellé teszem az eddig is használt fő játékcsoportokat, akkor azok fedésbe kerülnek az előbbi hármassággal. A testiséghez tartozik a Mozgásos, a lelkiséghez a Párválasztó, a szellemiséghez a Szellemi játékok nagy csoportjai. Mi lesz a Tárgykészítő játékokkal? Adja magát. Ez a külvilág, ami az emberen kívül van. E szemlélet még a 4 sorrendjét is meghatározza, ugyanis előbb kell legyen az Emberre vonatkozó 3 játékcsoport, hiszen ő az, aki játszik, és utána az eszközös játékok, az eszköz, amiket ő elkészít. A magszerűség így a 4 fő csoportra is kiterjedt, még erősebb lett a játékmag-szemlélet rendje. A mostani Széki játékok kiadványban már ez a régi-új rend található. S ez még csak a harmadik változat. Az 1980-as az alap, dr. Lázár Katalin ZTI típusrendje a második, a Széki játékok rendje a harmadik. Ismét új érték születése tudatosítható: ahogy maguk a játékok, a néphagyomány, a Természet, az Élet változatokban él, ugyanúgy a „játékmag”-rend is változatokban fog feltehetően tovább élni az eljövendő évtizedekben.
A jövő
Azáltal, hogy ez a rend az összes elképzelhető, régi és újonnan létrejövő játékformát tartalmazhatja, méghozzá egyetlen központi mag körül, egy új lehetőség nyílt az összehasonlító néprajztudomány számára. Bátran bízhatunk abban, hogy ezt a magyar „játékmag”–típusrendet más nemzetek tudományos képviselői alkalmasnak ítélik majd saját játékgyűjteményeik rendezéséhez. Ezáltal további megerősítést nyerhet, hogy a játékhagyomány végtelen sokszínűségével, ugyanakkor egységességével az emberiség összetartozásának talán legközérthetőbb bizonyítéka, évezredeken átívelő, máig közös kincse.
Lektor: Darmos István Szöveggondozó: Bognár Erzsébet Katalin, Gubekné Ludas Mária Korrektor: Kocsondiné Eisenkorb Györgyi Számítógépes előmunkálatok: Kávássy Miklós Kiadja a Magyar Kultúra Kiadó Kft. Felelős kiadó: Takács Zsolt Szerkesztő: Takács Zsolt Tördelés: Kollár Gábor János Borítóterv: Vértes Kornél Nyomdai munkálatok: Táltos Nyomda, Győr
Tartalomjegyzék
Köszönet 5
Ajánlás 6
Lektori szakvélemény 7
Szék 9
Csorba János és felesége 10
A népművészet mestere 11
Előszó 12
Két elmesélő sok vagy kevés? 12
A „játékmag”-típusrend 12
I. rész – Természet 15
Mágia 16
1. Süss fel, Nap... Isten kapujára 16
2. Süss fel, Nap... Kertem alatt 17
3. Fecskékről 18
4. Gólya, gólya, vaslapát 19
5. Velő – hajnövelő 22
6. Szarvasbogárszarv – hajdúsító 22
7. Katonabéka 23
8. Egér 24
9. Bárány 24
10. Fecskét látok 25
Előrejelzés 26
11. Béka 26
12. Cserebogár 26
13. Kakukk 27
14. Zöldbéka 28
15. Hangya 28
16. Tyúk 29
17. Varjú 29
18. Könpics (Széncinege) 30
19. Nádibika (Bölömbika) 31
20. Ülü (Egerészölyv) 32
21. Szarka 32
22. Pók 33
23. Bagoly 33
II. rész – Kisorsolók, kiszámolók 35
24. Elmentem én az erdőbe 36
25. Pálcika 37
26. Egedem, begedem, kecskendé 37
27. Ó, ó, ó, tündérkaszinó 39
28. Icipici pont 41
29. E, ké, há 41
III. rész – Mozgásos játékok 43
Mozgásos ügyességi és erőjátékok 44
30. Diótörés. Tojás 44
31. Én is pisze 44
32. Szájperdítés 44
33. Ez elment nyulászni 45
34. Kerekecske, gombocska 47
35. Madárfészek 47
36. Nyúl 47
37. Tapsi, tapsi mamának 48
38. Csípi csóka 48
39. Egyedem, begyedem, csikodó bé, Ábel 49
40. Lóg a lába, lóga 51
41. Gyí, Bányáról 51
42. Gyí, te fakó, karosszéken 52
43. Hinta, palinta 53
44. Katona bácsi, jó napot 53
45. Gyí, te, gyí, te 54
46. Túrót vegyenek! 55
47. Túrót eszik a cigány 55
48. Lóbálás 55
49. Áll a baba, áll 56
50. Járni tanítás 57
51. Sétálunk, sétálunk 57
52. Elöl, hátul reszelő 58
53. Sorba, sorba, katonák. Aki nem lép egyszerre 59
54. Gyertek, gyertek, gyerekek 60
55. Lencse, borsó, kása 60
56. Királyfi 61
57. Egy aranyica - Fiastyúk/1. 61
58. Fiastyúk/2. 64
59. Forgolóka 66
60. Henderikázás 70
61. Kecskebuka 70
62. Lovasgyi 71
63. Lovasgyi spárgával 72
64. Billenő 72
65. Kutyakalangya 73
66. Szökősdi 74
67. Lovas játék 74
68. Ugráló kötéllel 76
69. Sántika 77
70. Kenyeres 78
71. Csicsonkázás 78
72. Pecsenye 78
73. Hétfogás 79
74. Nyomósdi 79
75. Vállal taszigáló 79
76. Borstörés 80
77. Kezinállás 81
78. Kézenjárás 81
79. Oldalt állás 81
80. Zsákbamászkálás 82
81. Egy életem, egy halálom 82
82. Húzd meg, ereszd meg!/1. 83
83. Láncszakító 83
84. Ostorjáték 84
85. Csizmaszáras 86
86. Adj, király, katonát! 87
87. Fürdés. Úszástanulás. Versenyzés 87
Kifordulós körjátékok 89
88. Ispiláng, ispiláng, ispilángi rózsa 89
89. Lánc, lánc, eszterlánc 90
Guggolós körjátékok 94
90. Ég a gyertya, ég 94
Táncos játékok 96
91. Tánci, tánci, hegedű 96
92. Szarkatánc 96
93. Szarka vagyok, ugrálok 98
94. Hordó 98
95. Háttal forgó 99
96. Páros forgás 100
Kendős körjátékok 101
97. Tüzet viszek, ne lássátok 101
Kapus és csigavonulások 105
98. Bújj, bújj, zöld ág 105
99. Csiga. Rétes 109
Fogócskák 111
100. Picus 111
101. Szembekötős fogó 112
102. Lopom, lopom 113
103. Kotló 114
104. Bíró uram! Ördög van a kenderben! 115
105. Kinn a bárány, benn a farkas 115
106. Gyertek haza, libuskáim! 116
107. Pic versenyfutás 117
108. Hátulsó pár, előre fuss! 118
109. Beültettem kiskertemet (Más népek dalaival rokon dalok) 119
IV. rész – Párválasztó- és leánykérő játékok 121
Párválasztó körjátékok 122
110. Ég a gyertya, ha meggyújtják 122
111. Erdő mellett nem jó lakni 123
112. Érik a meggyfa 124
113. Fehér liliomszál 125
114. Elvesztettem zsebkendőmet 127
115. Körben áll egy kislányka (Tandal) 129
Leánykérő játékok 131
116. Most viszik...Uborkáné lányát 131
Párválasztó társasjátékok 135
117. Kútba estem! 135
118. Csillagszámolás 135
119. Ajtózás 136
120. Pap 137
V. rész – Szellemi játékok 139
Tanító mondókák 140
121. Süss fel, Nap, áldott Nap 140
122. Esik az eső, süt a Nap 140
123. Esik eső, csepereg 141
124. Csigabiga, gyere ki! 141
125. Mit varrsz? 142
126. Kató, Bató, repülj el! 143
127. Erzsóóó 144
128. Gólya, gólya, gerlice 144
129. Sűrű erdő, kopasz mező 145
130. Töröm, töröm a mákot 146
131. Egedem, begedem, csikodó bé, tisztelt 147
132. Egedem, begedem, gébicske 148
133. Hunnét jöttél, kisbaba? (műköltés) 148
134. Lehullott a legszebb csillag (műköltés) 150
135. Kicsi kutya, tarka 151
136. Kicsi kutya megfázott (műköltés) 151
137. Hétfő hetibe 151
138. Én kis kertet kerítek 152
139. Elmentem én a vásárba fél pénzzel 152
140. Erre kakas, erre tyúk 153
141. Rusz, a kérő 153
142. Volt egyszer egy ember 154
143. Túrót ettem, nem ordát 154
144. Újság 154
145. Én tartom a szavamat 155
146. Itt törjen, itt szakadjon! 155
147. Egyik fülem bal 155
148. Pont, pont, vesszőcske 156
Felelgetők 157
149. Falu végén kicsi ház 157
150. Hol jártál, báránykám? 158
Nyelvgyakorlók, nyelvtörők 159
151. Ezt a tiszta tálacskát 159
152. Új kőkút gárgyáján 159
153. Larga cirgi. Lapa cipi 159
154. Répa, retek, mogyoró 160
155. Nem minden szarka 160
Altatók 161
156. Beli buba, nincsen popa 161
157. Bimm, bamm, bamm (műköltés) 161
158. Sisije, bubujja…török 161
159. Tente, baba, tente 162
160. Egy, kettő, három, négy 163
Ügyességi játékok, Beugratások 164
161. Ádám, Éva 164
162. Egyem, kettem 164
163. Puliszka 165
164. Elmentem én az erdőbe. Én is 165
165. Április bolondja 165
166. Malac farka 166
167. Húzd meg, ereszd meg!/2. 167
168. Horog, gereblye 167
169. Ingális, lógis 168
170. Prücsök 169
171. Repül a, repül a 169
172. Két kis madár ül a fán 170
173. Vizet eresztek alád! 171
174. Hátára akasztó 171
175. Mártsunk! 171
176. Tál víz 172
177. Guringázás 172
Kitalálós játékok 174
178. Kerek, de nem alma 174
179. Hasam a hasadon 174
180. Milyen ló repül? 174
181. Milyen fa van a piacon? 174
182. Fát vágok, fát 175
183. Egy, kettő, három, meleg lesz a nyáron 176
184. Hunyd be szemed! 176
185. Szeretőjóslás 177
186. Seggbál 177
187. Szembefogás 178
188. Virágosdi 179
Tiltó játékok 181
189. Csend, rend, figyelem! 181
190. Pad alatt, pad alatt macskaszar 181
191. Farkasszemnézés 181
192. Jártál kertben? 182
193. Rostázás/1. Bújj, bújj, zöld ág. Nézz az égre! 182
194. Rostázás/2. Nézz az égre! 185
195. Cigarettázás. Ettem, ittam 187
Rejtő-kereső játékok 188
196. Hazuglapu 188
197. Lágy orr 188
198. Ökölbedugós 189
199. Pálcikázás 189
200. Hol vagy, Jancsi? 190
201. Bújócska 190
202. Sulandré 191
203. Kártyázás 192
Csúfolók 193
Névcsúfolók 193
204. András 193
205. Dani 193
206. Gyuri 193
207. János/1. 194
208. János/2. 194
209. Jóska/1. 194
210. Jóska/2. 194
211. Julcsa 194
212. Katica 194
213. Márton 194
214. Péter 195
215. Pista 195
216. Sanyi 195
217. Sári 195
218. Zsuzsika 195
Tulajdonságcsúfolók 195
219. Ez a legény csapodár 195
220. Szállj le, madár, a kapuról 196
221. Kimentem én az erdőbe 196
222. Sári néni beteges 196
223. Egedem, begedem, tengertánc/1–2. 197
224. Szita, szita, kéreg 197
225. Esik eső, hull a hó 198
226. Egyszer voltam nálatok 198
227. Mese, mese, meskete 199
228. Aki reám haragszik 199
229. Fakutya 199
230. Fuzsitus 199
231. Szófogadatlan sáska 200
232. Ülj le, tokán, ne rotyogj! 200
233. Kicsi csupor, cseresznye 200
234. Iá, nagy szamár 201
235. Icipici pókháló 201
236. Pókháló. Leánykérő 201
237. Sárgarigófészek 201
238. Elöl úr, szarba túr 202
239. Nyaú! Gyere nálunk!. 202
240. Böm, böm, bika csordájába 202
Foglalkozáscsúfolók 203
241. Egy szem szilva 203
242. Katona bácsi, nagy tökű 204
243. Katona bácsi haptákba 204
244. Harangoznak délre 204
Falurészcsúfolók 204
245. A felszegi leányok 204
246. Csipkeszegen kidobolták 205
247. Forrószegi legények 205
Egyéb bosszantások 205
248. Szebb a páva, mint a pulyka 205
249. Béka ing alá 206
250. Keringő bába 206
251. Ragadály ruhába, hajba 206
252. Orsó, guzsaly, motolla 207
253. Elalvás 207
VI. rész – Eszközös játékok 209
Tárgykészítő játékok 210
Háztartás. Mezőgazdaság 210
254. Sárból telek, ház 210
255. Sárkemence. Pogácsa. Kenyér 210
256. Pléhkemence 211
257. Lepénysütés 211
258. Makkból pánkszaggató 211
259. Papsajtpogácsa 212
260. Csutaökör 212
261. Csutaól 213
262. Kóré állatok 213
263. Vadgesztenyebárányok, juhok 213
264. Ragadály állatok 214
265. Békatekenyő 214
266. Gémeskút 214
267. Tök fülesfazék 215
268. Tökveder 215
269. Vízimalom 215
270. Szélmalom 216
271. Gyékénygyertya. Sütőfa 217
272. Töklámpa 217
273. Mutyikásbot. Bacikutya-botvég 218
274. Ostorkígyó 218
275. Hóember 219
Babázás 221
276. Csutababa 221
Közlekedés 222
277. Szekér 222
278. Napraforgókerék. Szekér 222
279. Skatulyacsónak, vitorla 223
280. Csáklija 223
281. Korcsolya 224
282. Szánkázás 224
283. Biciklizés–szökdelés 224
Viselet 225
284. Békavirág gyűrű, fülbevaló 225
285. Csirkevirág nyaklánc 225
286. Orgonavirág nyakravaló 226
287. Katonasapka 226
288. Keserűlapu-kalap, esernyő 226
Fegyverek 227
289. Bodzafapuska 227
290. Levélpuska 228
291. Sárpuska 229
292. Vízipuska. Dugasztó 230
293. Nyilazás 230
294. Csúzli 231
295. Parittya 231
296. Kulcspuska 232
Hangkeltés. Hangszerek 233
297. Csörgő: skatulya, mákgubó 233
298. Bungatás 234
299. Bungattyú/1. 234
300. Bungattyú/2. 235
301. Bungattyú/3. 235
302. Kocsánymuzsika – nyírettyű 236
303. Cini-cini muzsikásom 236
304. Borostyánlevél. Fűszál 237
305. Vesszőhajtás síp 237
306. Nádsíp 237
307. Büreksíp 238
308. Fűzfasíp 238
309. Töröksíp 239
310. Tökszárduda 239
311. Fődiduda 239
312. Törökduda 240
313. Furulya 240
Díszek 241
314. Szivárvány 241
315. Nádszálkereszt 242
316. Búzafonat/1. Búzakorona 242
317. Búzafonat/2. Búzakoszorú 243
Élvezeti eszközök 243
318. Pipa/1. 243
319. Pipa/2. Szivar. Bagó. Cigaretta 244
Különféle ügyességi játékok 245
320. Szántás 245
321. Homokkal őrlés 245
322. Sulyok. Mosás 245
323. Boltos 246
324. Csirkevirág esernyő, gyertya, lámpa 246
325. Bugyborékfújás 247
326. Kukkozó 248
327. Hajgálás 248
328. Phű, phű! 249
329. Tollas kukkozás 249
330. Pillangó cérnával 250
331. Cserebogár-röptetés 250
332. Málévető bogár dióhajjal 250
333. Bogaradzó léggyel 251
334. Szarvasbogár-viadal 251
335. Sáskaverseny 251
336. Ostor. Csattogtatás. Csapózás 252
337. Kötélugrás 252
338. Pörgettyű/1. 253
339. Pörgettyű/2. 253
340. Papírrepülő 254
341. Sárkány 254
342. Hógolyózás/1. 255
343. Hógolyózás/2. 256
344. Kapózás. Kuruzs legyen, lencse/1. 256
345. Kuruzs legyen, lencse/2. 258
346. Csalán-cihán 259
347. Templomozás 259
348. Gombozás 260
349. Pénzes langalló 261
350. Bicsak 262
351. Bicsakdobálás 263
352. Bicsaktörténet 263
353. Rókalövés 264
354. Karikázás 264
355. Gurigázás 264
356. Földilopás 265
357. Pénznyerősdi 266
358. Csökközés 268
Botosjátékok 269
359. Cigli 269
360. Disznó 269
361. Mácázás 274
362. Csürkézés 275
Labdajátékok 277
363. Labdázás háztetőről 277
364. Iskola 277
365. Hátradobó 279
366. Kézilabdázás 279
367. Lefutósdi. Szőrlabda, rongylabda készítése 280
368. Reáverősdi 280
369. Csügösdi 281
VII. rész – Gyerekélet, család, faluközösség 283
370. Amennyit Isten adott 284
371. A nagymamától tanultam 284
372. Jó vótunk együtt 284
373. Barátnők 285
374. Csórézás 286
375. Születésnap. Névnap 287
376. Játék. Nagyhét. Imádság 287
377. Gyereknevelés 288
378. Tíz leányt is felért 288
379. Ismerkedés 289
380. A tanítókról 289
381. Hát úgyse lesz pap, úgy se lesz papné! 289
382. Legeltetés a pázsiton 290
383. Csergettyű 291
384. Szolgálat. Katonaság 291
385. A lusta leány 292
386. Ez volt a tisztesség 292
387. Egy fedél alatt 293
388. Gyermekáldás nélkül 293
389. Gyógyító emberek 294
390. Búzafonat és egy léha ember 294
391. Fehér gatya 295
392. Istenhit: patak átugrása 295
393. Elromlott az egész világ 295
394. Lopás, csalás, hazugság. Ügyesség 296
395. Budapest. Szék 297
396. Nem hiszem, hogy bárki hozzáfog még egyszer! 297
VIII. rész – Függelék 299
A JÁTÉKOK ÉS AZ ELBESZÉLÉSEK ABC RENDJE 300
A KÉPEK ÉS FILMEK FORRÁSJEGYZÉKE 303
Képek 303
Filmek 305
A HANGFELVÉTELEK JEGYZÉKE 306
IRODALOM 307
Regisztráció és bejelentkezés 308
Paraméterek
Borító | Keménytáblás |
Oldalszám | 308 |
Nyelv | magyar |